Filmová história Oravského hradu

Dramatické scenérie Oravského hradu lákajú filmárov už takmer 100 rokov. Rozhodli sme sa preto vytvoriť originálnu expozíciu, ktorá sa zameriava práve na filmovú históriu Oravského hradu. V hornej časti hradu – Citadele 21.júna 2015 o 16:00 h. za účasti známych hercov sme slávnostne otvorili Mediatéku. Cieľom novej expozície je priblížiť vznik filmu v historických priestoroch hradu a upútať na rozprávky a filmy, ktoré boli na hrade natočené.
„Mediatéka je atraktívnym doplnkom klasických expozícií Oravského hradu, ktorého interiéry a exteriéry sa stali úžasnou kulisou pre viacero filmov z produkcie bývalého Československa, terajšieho Slovenska i zahraničných filmových štábov“, upresňuje riaditeľka Oravského múzea Mária Jagnešáková.

 

 

AKO VZNIKÁ FILM

Film—konečný výsledok dlhého procesu, priláka do kín a k televízorom tisíce ľudí. S hercami prežívame radosti, bolesti, strach a nakoniec i vieru v dobrý a spravodlivý koniec. Nie každý z divákov si uvedomuje, že za tým radom obrázkov je precízna, detailná a náročná práca množstva ľudí, nazývaných jednoduchým všeobecným slovom—filmový štáb.

Literárny, vymyslený, alebo iba taký obyčajný ľudský príbeh spracovaný a prepísaný do scenára. Podfarbený kvalitným zvukom a filmovými efektami, bez ktorých by film nemal tú správnu atmosféru a nebol tým skutočným príbehom, ktorý slovom, obrazom a zvukom vstupuje do nášho vedomia.

 

Na Oravskom hrade alebo v jeho okolí bolo natočených viacero filmov:

Slovenské/československé:
Koza Lapka, r. 1970, réžia Karol Ruth
Adam Šangala, r. 1972, réžia Karol Spišák
Kráľ Drozdia brada, r. 1984, réžia Miloslav Luther
Rozprávka rozprávok, r. 1991, réžia Ľubomír Fifík
Matúš, r. 1996, réžia Martin Kákoš
TV seriál Škriatok (10. diel), r. 1995, réžia Ľubo Kocka
Sokoliar Tomáš, r. 1999, réžia Václav Vorlíček (+koprodukčný partner)
Láska na vlásku, r. 2014, réžia Mariana Čengel Solčanská

Zahraničné:
Upír Nosferatu (eine Symphonie des Graunes), r. 1922, réžia F. W. Murnau
TV seriál Jánošík (7. diel), r. 1973, réžia Jerzy Passendorfer
Princezná a žobrák, r. 1997, réžia Lamberto Bava
Dračie srdce II., r. 1998, réžia Doug Lefler
Cárov emisár, r. 1999, réžia Fabrizio Costa

 

Zaujímavosti z natáčania:

Kráľ drozdia brada
Hlavná predstaviteľka princeznej Anny šla na konkurz iba ako morálna podpora a predsa si režisér z množstva uchádzačiek vybral práve ju.

Sokoliar Tomáš
Film zaznamenal obrovský úspech na Medzinárodnom filmovom festivale pre deti a mládež v Kolumbii (Špeciálna cena poroty). Premietali ho v pôvodnom znení so synchrónnym prekladom do španielčiny v podaní 15 kolumbijských hercov. Pre veľkú popularitu si publikum vynútilo ešte ďalšie projekcie.

Láska na vlásku
Niektoré rekvizity, ktoré sa objavili vo filme sú „zdedené“ po seriáli Borgiovci. Napríklad trón, na ktorom sedí Tomáš Hanák je pápežský trón, na ktorom sedel pápež Borgia Jeremy Irons. Rovnako posteľ princa Mateja je posteľou Lucrecie Borgia.

Dračie srdce II.
Pri nakrúcaní tohto fantasy príbehu sa na stredovekú usadlosť zmenilo aj okolie Oravského Podzámku. Celý most nad riekou Oravou bol na nepoznanie upravený a celý obložený drevom. Na mieru sa vyrobila aj celá dreveno – slamená dedina.

Nosferatu
Historici sa domnievajú, že Murnau dostal tip na Oravský hrad od potomkov Turzovcov, ktorí pochádzajú z rôznych krajín, hlavne však z Nemecka. Zámerom režiséra bolo dosiahnuť tajomnosť, a preto je väčšina snímok vo filme zvolená tak, aby nebolo jednoduché hrad identifikovať.

 

Obmedzené priestorové možnosti umožnili v novej stálej expozícii odprezentovať len niektoré filmy a to formou veľkoformátových banerov alebo trojrozmerných figurín.


DSC_3700+ (1335x2000).jpg
IMG_4064 (2500x1667).jpg
IMG_4107 (1667x2500).jpg
IMG_4139 (2500x1667).jpg
IMG_4138 (2500x1667).jpg
IMG_4140 (1667x2500).jpg
IMG_4141.JPG
IMG_4142.JPG
Nosferatu.jpg
photo 8.jpg
photo 12.jpg
photo 16.jpg
Princezna a zobrak.jpg
sokoliar-tomas-rozpravka.jpg
TV serial Skriatok.jpg

Castle run - Orava

Šiesta epizóda projektu CASTLE RUN - dokument o slovenských hradoch. Cieľom projektu je zviditeľniť krásy Slovenska po celom svete. Slovensko je krajina s mnohými krásnymi hradmi a zrúcaninami. To je dôvod, prečo sa chalani z Born to trick rozhodli zdokumentovať práve hrady na Slovensku a medzi nimi jeden z najkrajších - Oravský hrad.

Láska na vlásku - TRAILER

Na kráľovskom hrade sa princ Matej cíti ako väzeň. Otec ho prinúti zasnúbiť sa s princeznou Beatrix, ktorú nemiluje. Matej využije náhodné stretnutie s tulákom Tomášom, ktorý je jeho identickým dvojníkom. Chlapci si vymenia šaty a dohodnú sa, že si na jeden deň vyskúšajú život toho druhého. Ráno Mateja neprávom obvinia z krádeže a uväznia. Tomáš musí zostať na hrade a aj keď sa snaží presvedčiť kráľa, že nie je pravým princom, nik mu neverí. Obaja chlapci sa musia postaviť zoči voči svetu, ktorý dosiaľ nepoznali, dospieť a naučiť sa niesť zodpovednosť za svoje rozhodnutia. Odmenou im bude, že obaja nájdu pravú lásku.(oficiální text distributora)

Upírov návrat - dokument

Dokument Žilinskej televízii o filme Nosferatu - Symfónia hrôzy. Časti filmu ktoré sa odohrávali v Transylvánii boli natočené na Slovensku (takže zábery Draculovho hradu sú zábermi Oravského hradu) a vo filme sa ako komparz zjavilo aj niekoľko miestnych obyvateľov.
Výrazná podobnosť filmu so Stokerovým románom viedla k súdnemu procesu. Štúdio spor s právnikmi vdovy po Bramovi Stokerovi prehralo a podľa nariadenia malo originál a všetky kópie zničiť. To sa však nepodarilo keďže množstvo kópii bolo distribuovaných po celom svete. Tieto kópie sa naďalej šírili a film získal silnú reputáciu.