Ďalšie obnovené objekty na Oravskom hrade

Oravský Podzámok, 23.8.2024 – Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava, ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj, ukončilo obnovu a reštaurovanie I. Hradnej brány a Východnej bašty na Oravskom hrade.

„Dôvodom k obnove týchto objektov bol ich nevyhovujúci stav. Na Východnej bašte odpadávali časti exteriérových omietok, ktoré ohrozovali návštevníkov, steny boli navlhnuté a narušený bol aj vstupný portál. Poveternostné podmienky sa výrazne podpísali pod degradáciu objektov. I. Hradná brána mala narušený kamenný povrch a celoplošne bola zvetraná. Pred obnovou múzeum zrealizovalo pamiatkové výskumy. Architektonicko-historicky výskum bol zameraný na vyhodnotenie stavebného vývoja, objasnenie archívno-historických súvislostí a overenie pamiatkových hodnôt jednotlivých častí, konštrukcií, prvkov, detailov, povrchových úprav a umeleckej výzdoby. Reštaurátorský výskum bol zameraný na technický stav omietok, maľovanú výzdobu a vyhodnotil sa stav kamenných prvkov a sekundárnych zásahov na fasáde. Na určených lokalitách bola urobená sondáž, boli odkryté staršie neznáme fortifikačné prvky. Na základe výsledkov výskumov múzeum pripravilo zámer obnovy a verejné obstarávanie. V septembri 2023 sa začala obnova a reštaurovanie, ktoré bolo dokončené v júli 2024,“ povedala riaditeľka Oravského múzea PaedDr. Mária Jagnešáková.

Prvá hradná brána sa nazýva aj Veža bránová II. V prízemí sa nachádza prejazd s polkruhovým portálom, ktorý je uzatvorený pôvodnou dvojkrídlovou bránou. Drevená brána je vyrobená z dosiek a zavesená na masívnych pántoch. Na vonkajšej strane je pokrytá plechovými plátmi. V hornej časti brány sú otvory, ktoré pravdepodobne slúžili na vyťahovanie padacieho mosta. V bočnom krídle brány je menšia bránka, ktorá je zabezpečená závorou a petlicou a je jediná vonkajšia vstupná brána do celého hradného areálu. Pochádza zo začiatku 17. storočia a bola postavená Jurajom Thurzom. Po požiari v roku 1800 bola obnovená aj zastrešená.

Východná bašta sa nazýva aj Bašta hradná I. a nachádza sa v hornej časti nádvoria. Je pristavená ku Korvínovmu palácu. V 40-tých rokoch 16. storočia ju dal postaviť kastelán Ján z Dubovca. Je to dvojpodlažný objekt a vstup do prvého podlažia vedie z terasy parkánu, kde sa nachádza jediná strielňa. Na druhom podlaží sú umiestnené tri strielne s kamennými šambránami. Na hornej strane bašty sa nachádza plochá strelecká terasa s nízkym cimburím so šindľovými strieškami. V súčasnej podobe sú v nej zachované konštrukcie opevnenia z neskorého stredoveku.

Na I. hradnej bráne boli pôvodné originálne vrstvy očistené, zdokumentované, zakonzervované a prekryté separačnou vrstvou. Na novej omietkovej vrstve je farebná výtvarná výzdoba, sivo-čierne iluzívne kvádrovanie, ktoré je ohraničené rytou linkou do zavädnutej omietky. Obnovené boli aj kamenné prvky, drevené a kovové časti brány, klopadlo, dvere, okná, mreže a zábradlie. Na Východnej bašte boli obnovené fasádne omietky ,cimburia, šindľové striešky. V súčasnosti má Východná bašta podobu z obdobia v ktorom vznikla, a to z polovice 16. storočia. Obnovená bola aj terasa s cimburím, ktorá bola vybudovaná v období na prelome 19. a 20. storočia. Betónové hlavice cimburia sú chránené proti vlhkosti šindľovými strieškami,“ povedala riaditeľka Oravského múzea PaedDr. Mária Jagnešáková.

Finančné náklady spojené s obnovou Prvej hradnej brány boli vo výške 230 485,04 €, Východnej bašty vo výške 241 114,96 € a konzervovanie a reštaurovanie vstupnej drevenej brány vo výške 11 892 €. Oravské múzeum obnovu týchto objektov a vstupnej brány financovalo z vlastných príjmov múzea. Obnovu obidvoch objektov realizovala firma Bauman stavby s.r.o. a vstupnú drevenú bránu reštaurovala firma Revaro s.r.o.