Letná turistická sezóna v Oravskom múzeu

Oravský Podzámok 2. júl 2024   Oravské múzeum, ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj pripravilo pre návštevníkov na letnú  turistickú sezónu zaujímavý a bohatý program.

„Už v piatok 5.7.2024 o 21.00 hod. bude prebiehať na Oravskom hrade nočná prehliadka pod názvom Dracula a priatelia. A čo má spoločné s hradom  gróf Dracula?  V roku 1922 sa na Oravskom hrade natáčal prvý čierno biely film s upírskou tematikou, ktorý je dodnes  vysoko oceňovaný aj filmovými kritikmi. Väčšina vstupeniek na podujatie je už vypredaná, ale pre veľký záujem bude aj  repríza nočnej prehliadky, a to 30.8.2024,“ povedala riaditeľka Oravského múzea Mária Jagnešáková.

V nedeľu 7.7.2024  bude na Oravskej lesnej železnici  od 12.30 do 16.00 hod. Country popoludnie, na ktorom sa predstaví hudobná skupina Prospektori . Návštevníci sa môžu odviezť parnou lokomotívou Gontkulák. Cestovné lístky na parnú lokomotívu si môžete objednať aj on-line na: http://oravskalesnazeleznica.oravskemuzeum.sk/

„Na túto sezónu sme pripravili niekoľko noviniek.  V Citadele Oravského hradu je výstava fotografii Mareka Hájkovského –  Slovenské hrady a zámky a aj výstava Ľudia a hory. Ak sa chcete dozvedieť viac o historickom vývoji Oravy, odporúčame holografickú prezentáciu, ktorá sa nachádza v priestoroch Citadely. V Thurzovom paláci na poschodí sú umiestnené nové turnikety a dostanú sa tu len tí klienti, ktorí si zakúpili malý alebo veľký okruh. V Thurzovom  salóne uvidíte repliky dobových kostýmov Juraja Thurza a Alžbety Czoborovej. Do programovej štruktúry sme zaradili obľúbené a aj vyhľadávané formáty pre všetky vekové kategórie napr. Pod krídlami havrana, Včelárske popoludnie a pod. Významnou novinkou je obnovená a zreštaurovaná I. Hradná brána, ktorej oficiálny názov je Veža bránová II. Obnovená a zreštaurovaná je už aj Východná bašta, jej oficiálny názov je Bašta hradná I. V priestoroch Múzea hrou sa nachádza výstava výtvarných diel Farebné reminiscencie od významného slovenského akademického maliara Stanislava Harangozoa, ktorá je bezplatná. Pre návštevníkom sme počas víkendov sprístupnili aj Literárnu expozíciu P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne. V roku 2024 si  pripomíname 175. výročie narodenia P. O. Hviezdoslava. Verím, že navštívite naše expozície a načerpáte v nich pozitívnu energiu a budete odchádzať plní nezabudnuteľných zážitkov,“ povedala riaditeľka Oravského múzea PaedDr. Mária Jagnešáková.

Oravský hrad bude  počas mesiacov júl-august otvorený od 8.30 hod. a posledný vstup do hradu bude o 17.00 hod. Návštevníci si budú môcť vybrať z troch okruhov buď individuálnu alebo komentovanú prehliadku so sprievodcom. Individuálne prehliadky môžete absolvovať samostatne s aplikáciou Audioguide, ktorú si môžete nahrať v pokladni  Oravského hradu v šiestich jazykoch. Komentované prehliadky so sprievodcom budú v ponuke aj online na www.oravskemuzeum.sk

Oravská lesná železnica bude premávať podľa platného cestovného poriadku.

Plagáty k podujatiam: