Požiarne cvičenie v areáli Hviezdoslavovej hájovne

Oravský Podzámok, 4.7.2024 – Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava, ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj má v správe expozíciu Hviezdoslavovej hájovne, kde bolo dňa 4.7.2024 vykonané taktické cvičenie na likvidáciu požiaru. Taktické cvičenie vykonali príslušníci Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Námestove a jednotky DHZo Oravská Polhora, Rabča, Sihelné. Cvičenie bolo zamerané na likvidáciu požiaru, evakuáciu historických zbierkových predmetov a poskytnutie predlekárskej prvej pomoci zraneným osobám. V areáli Hviezdoslavovej hájovne sa nachádzajú dve budovy, jeden drevený amfiteáter a pozemok je  ohraničený dreveným plotom.

„Veľmi oceňujem snahu príslušníkov HAZZ, že si pre taktické cvičenie zvolili areál národnej kultúrnej pamiatky Hviezdoslavovej hájovne, ktorý sa nachádza v ťažšie dostupnom teréne mimo zastavanej časti obce. Po zlej skúsenosti s vyhorením Expozície goralskej drevenice na Sedle Beskyd vrátane všetkých vzácnych zbierkových predmetov v roku 2020 sa snažíme čo najviac eliminovať riziká, ktoré by mohli akýmkoľvek spôsobom ohroziť kultúrne dedičstvo v našej správe,“ povedala riaditeľka Oravského múzea, PaedDr. Mária Jagnešáková.

Galéria fotografií: