Prudké dažde v Jasenovej spôsobili uzatvorenie Pamätného domu Martina Kukučína

Dolný Kubín 12. júla 2024 – Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava, ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj, zasiahla vo štvrtok 11. júla 2024 intenzívna búrka, ktorá spôsobila uzatvorenie národnej kultúrnej pamiatky  Pamätný dom Martina Kukučína v Jasenovej. „Silná búrka a prívalové dažde zapríčinili  vyliatie Jasenovského potoka na hlavnú cestu. Voda sa rinula aj z okolitých kopcov a dostala sa  do areálu Pamätného domu M. Kukučína, kde postupne zaplavila zadné stavy a priestory vyhradené pre lektora a návštevníkov. Intenzívna prietrž mračien spôsobila, že voda zo zaplaveného areálu ustupovala pomaly. Okrem pracovníkov múzea boli na miesto privolaní hasiči, ktorí posúdili vážnosť situácie. Po opadnutí hladiny vody sa zistilo, že areál je pokrytý značným množstvom nánosov bahna. Interiér národnej kultúrnej pamiatky našťastie nebol poškodený. Zamestnanci Oravského múzea intenzívne pracujú na odstránení škôd a opätovnom sprístupnení pamiatky návštevníkom vo vyhovujúcom technickom stave. Prevádzka bude z uvedených dôvodov až do odvolania zatvorená,“ povedala riaditeľka Oravského múza PaedDr. Mária Jagnešáková.