Panský hotel v Oravskom Podzámku (miesto úvodu)
Obec Oravský Podzámok vznikla ako podhradie Oravského hradu, ktorý bol od stredoveku až do roku 1945 sídlom feudálneho Oravského hradného panstva a po roku 1626 jeho nástupcu, Oravského komposesorátu. V podhradí Oravského hradu postupne vyrástlo osídlenie, ktoré bolo na jednej strane obytnou kolóniou pre zamestnancov panstva, resp. Oravského komposesorátu, jednak hospodárskym zázemím veľkostatku. Jednou z najvýznamnejších budov v obci sa stal starý panský hotel, ktorý má za sebou viac než štyristo ročnú a neraz búrlivú históriu. Predchodcom dnešnej budovy hotela bol panský hostinec, ktorý sa spomína už v roku 1619, kedy Oravský hrad a panstvo boli vo vlastníctve rodiny Thurzo.[1]
O najstaršej podobe hostinca máme len málo poznatkov. Vieme, že to bola pôvodne drevená stavba. Počas veľkého obliehania Oravského hradu kuruckým vojskom v roku 1683 boli všetky budovy v podhradí zničené alebo veľmi vážne poškodené. Vojnovému pustošeniu neunikla ani budova hotela.[2] Oravský komposesorát nechal vybudovať svoj panský hostinec znova koncom 17. storočia. Opäť to bola drevená budova. Prvý historický záznam o hoteli pochádza z roku 1783, v tých časoch to bola jedna drevená budova s murovanými pivničnými priestormi. V rokoch 1789 – 1790 bol tento objekt prebudovaný. Projekt prestavby schválil direktor Oravského komposesorátu gróf František Zichy st. Prestavaný hotel mal podobu jednoposchodovej budovy, vymurovanej z lomového kameňa a vybavenej pivničným priestorom. Ďalšou etapou stavby prešiel hostinec v rokoch 1813 – 1824. Projekt tejto výstavby schválil direktor Oravského komposesorátu, gróf Jozef Erdődi. V rámci tejto prestavby vzniklo druhé krídlo komplexu hotelových budov.[3]
Najvýznamnejšou epochou v dejinách hotelu Oravského komposesorátu bola druhá polovica 19. storočia. Boli to roky čulého stavebného ruchu a rozsiahlych úprav, vďaka ktorým hotel získal svoju súčasnú podobu. Významnou prestavbou prešiel hotel v rokoch 1844 – 1870, projekt schválil direktor OK gróf František Zichy ml. Počas tejto prestavby vznikli podľa projektu Ing. F. Weisza objekty stajní a vozovne v slohu klasicizmus. Súčasne v tejto etape vznikol nový objekt, postavený ako samostatná budova na juh od starších priestorov. Vo výstavbe sa pokračovalo od roku 1877 pod gesciou direktora OK grófa Edmunda Zichy v historizujúcom štýle podľa návrhu Michala Cancrinyi. V týchto rokoch bolo postavené druhé podlažie komplexu hotela.[4] Stavebný vývoj komplexu budov hotela bol zavŕšený v rokoch 1892 až 1899. V priebehu tejto výstavby bolo Južné krídlo nadstavené o jedno podlažie a spojené s ostatnými budovami. Tieto práce boli zavŕšené v roku 1901, kedy boli postavené nové toalety a urobené opatrenia na zvýšenie komfortu ubytovaných hostí.[5]
Spolok členov Oravského komposesorátu, ktorý sa oficiálne nazýval Kasíno
Na konci 19. storočia bolo v privilegovaných vrstvách v rakúsko-uhorskej monarchii zakladať spoločenské kluby, ktoré sa mali oficiálne venovať vzdelávaniu, osvete, vedeckej činnosti, výchove k vlastenectvu a zaisťovať súčasne priestor pre sebarealizáciu a voľnočasové aktivity svojich členov. Výnimkou neboli ani komposesori[6] a úradníci Oravského komposesorátu. Spolok Kasíno bol založený na mimoriadnom valnom zhromaždení, ktoré sa konalo v budove panského hotela v Oravskom Podzámku 27. 5. 1891. Zakladatelia spolku schválili stanovy Kasína, ktoré vstúpili do platnosti 1. 6. 1891. Za predsedu Kasína bol zvolený Otto Scholz a pokladníkom sa stal Dr. František Ižóf.[7] Dajme teda slovo pánom úradníkom Oravského komposesorátu a oboznámme sa so stanovami spolku Kasíno, ktoré tu uvedieme v plnom znení:
Stanovy spolku Casino v Oravskom Podzámku
Preambula:
1. Účelom kasína, okrem rozvoja vlasteneckého ducha, je šírenie vedeckej a spoločenskej výchovy, rozvíjanie dobrého vkusu a uhladeného správania, rozširovanie priateľskej vzájomnosti a napokon aj podpora vzdelávania verejnosti. Nakoniec kasíno vydáva vlastenecké politické a beletristické noviny a časopisy, financuje knižnicu, organizuje verejné čítania pre svojich členov a možno dokonca organizuje divadelné predstavenia.
2. Kasíno v Oravskom Podzámku je vytvorené z úradníkov Oravského komposesorátu. Okrem nich môžu byť členmi kasína všetci muži čestného a ušľachtilého správania, ktorých nominuje člen, volí za člena správny výbor kasína alebo valné zhromaždenie.
Práva a povinnosti členov
3. Všetci členovia majú právo kedykoľvek vstúpiť do priestorov kasína, tráviť tam čas, sprístupniť si a používať knižnicu, karty, kolkáreň a iné predmety, zúčastňovať sa na rokovaní valného zhromaždenia a hlasovať.
4. Veľmi záleží na tom, aby sa všetci členovia kasína chovali slušne.
5. Privilegovaný člen má dva hlasy, zamestnanec má jeden hlas.
6. Za záväzné členstvo s platnosťou na tri roky platia privilegovaní členovia 12 forintov ročne a pracujúci 6 forintov.
7. Členské príspevky je potrebné uhrádzať presne v štvrťročných splátkach vopred.
8. Ak neuhradíte dlžnú sumu za členské ani po opakovaných písomných alebo ústnych výzvach pokladníka, vaše meno musí byť spolu s dlžnou sumou vystavené na viditeľnom mieste v priestoroch kasína.
9. Všetci členovia môžu priviesť hosťa do kasína tak, že zaznamenajú dátum jeho príchodu do knihy návštev, ako aj vlastné meno hosťa.
10. Hostia ako takí využívajú výhody kasína v priebehu prvých troch dní bezplatne a odvtedy musia platiť jeden forint mesačne do pokladnice kasína. Za zaplatenie takýchto poplatkov za hosťa zodpovedá uvádzajúci člen.
11. Vo všeobecnosti môžu byť ako hostia predstavení iba čestní a vzdelaní jednotlivci, ktorých pozná odporúčajúci člen. Odporúčajúci člen je zodpovedný za akékoľvek zneužitie dôvery v tomto ohľade.
12. Ak má člen sťažnosť na poriadok v kasíne alebo na personál, mal by ju adresovať predsedovi kasína s cieľom nápravy a v jeho neprítomnosti pokladníkovi, ktorý sa ju pokúsi čo najskôr odstrániť. Okrem toho je členom k dispozícii kniha sťažností. Sťažnosti sú prípad od prípadu preskúmané na zasadnutí správneho výboru, ktorý s definitívnou platnosťou rozhoduje o vybavení oprávnených sťažností. Reklamácie od sťažovateľov sú zaznamenané na jednej strane zloženého listy a na druhej strane sú uvedené riešenia sťažností. Anonymný podnet napísaný v cudzom jazyku adresovaný maďarsky hovoriacim občanom bude na zasadnutí výboru zamietnutý. Závažnejšie podnety je možné podať na valnom zhromaždení so žiadosťou o nápravu.
13. Členstvo zaniká v lehote troch rokov od písomného podania o vystúpení z klubu, v prípade vylúčenia alebo smrti člena.
Organizácia kasína
14. Všetky záležitosti kasína riešia buď jednotliví funkcionári v rámci svojej pôsobnosti, záležitosti, ktoré presahujú ich pôsobnosti, sú riešené na schôdzach správneho výboru a v konečné rozhodnutie v najzávažnejších veciach sa prijíma na valnom zhromaždení.
15. Funkcionári kasína sú predseda, tajomník a pokladník, ktorých každoročne volí valné zhromaždenie.
Valné zhromaždenie
16. Každoročne a vždy v decembri alebo najneskôr v prvých januárových dňoch sa v kasíne koná riadne valné zhromaždenie, o ktorom musia byť miestni členovia upovedomení osobitne obežníkom a vidiecki členovia listom, v ktorom bude súčasne sformulovaný program jednania. Na žiadosť tretiny členov je však predseda povinný do 14 dní zvolať mimoriadne valné zhromaždenie. Valné zhromaždenie volí svojho predsedu z vlastného lona.
17. Záležitosti, o ktorých rozhoduje valné zhromaždenie, sú tieto:
a) Správa predsedu alebo tajomníka o stave kasína
b) Prečítanie a overenie zápisnice z predchádzajúceho zasadnutia
c) Správa správneho výboru zaslaná na preskúmanie peňažného toku a odvolanie pokladníka
d) Voľba funkcionárov
e) Schválenie predloženého odhadu nákladov
f) Prijímanie alebo vylúčenie členov
g) Zmena stanov, a
h) Prípadné návrhy, ktoré však treba oznámiť tajomníkovi 24 hodín pred alebo najneskôr pred začatím schôdze.
18. Na právoplatné rozhodnutie je potrebná nadpolovičná účasť členov. Ak sa však na prvé valné zhromaždenie nezíde dostatočný počet členov, o bodoch navrhnutých na predchádzajúce valné zhromaždenie platne rozhodnú členovia, ktorí sa dostavia na druhé valné zhromaždenie bez ohľadu na ich názor.
19. Počas rokovania platia tieto pravidlá:
a) Prekážať rečníkom počas ich prejavu svojvoľným prerušením alebo hlukom je prísne zakázané
b) Predsedajúci má právo a povinnosť nasmerovať rečníka, ktorý sa odchyľuje od témy, späť k téme, nariadiť výtržníkom, aby sa riadili rokovacím poriadkom a v krajnom prípade rozpustiť schôdzu.
Správny výbor
- Správny výbor má 5 členov a okrem predsedu kasína, tajomníka a pokladníka ho tvoria ešte dvaja členovia, ktorí sú zvolení na valnom zhromaždení. Na schôdzi správneho výboru, ktorá sa koná častejšie ako je potrebné, je na právoplatné rozhodnutie potrebná prítomnosť aspoň troch členov. Zasadnutiam predsedá prezident kasína alebo v prípade jeho neprítomnosti slobodne zvolený člen výboru.
- Úlohou správneho výboru je vypracovať podrobné opatrenia potrebné na plnenie stanov a uznesení valného zhromaždenia. Stará sa o riadne zariadenie, vybavenie a čistotu priestorov kasína a kolkárne, pripravuje rozpočet, stará sa o pomocné zdroje príjmov a konzervuje predmety patriace kasínu tak, aby zodpovedali potrebám reprezentácie kasína na verejnosti.
Práva a povinnosti predsedu
22. Predseda je šľachtického stavu a jeho práva a povinnosti sú nasledovné:
a) Vyhlasuje a určuje dni konania valných zhromaždení a zasadnutí správneho výboru
b) Je zodpovedný za dodržiavanie disciplíny vo všetkých smeroch a hlavne za prijímanie zamestnancov kasína
c) Všetky peňažné výdavky do stanovenej výšky účtuje predseda
d) Prípadnú korešpondenciu podpisuje v mene združenia predseda a tajomník
e) Povinnosťou predsedu je udržiavať poriadok a slušnosť v priestoroch kasína, pripomínať členom, ktorí sú na verejnosti zábudliví, aby rešpektovali základné pravidlá vytvorené verejnou mienkou a ak niektorý člen, hosť alebo ktokoľvek iný porušuje dôstojnosť svojich rovesníkov, akýmkoľvek spôsobom porušuje stanovy kasína, prípadne kazí dobrú povesť členov kasína pred svetom, je právom a povinnosťou predsedu vyzvať spoločenstvo kasína, aby takého nehodného člena vo svojom spoločenstve netolerovalo.
f) V prípade potreby okamžitého zásahu je predseda oprávnený vybaviť záležitosti v pôsobnosti správneho výboru v nádeji na to, že správny výbor následne jeho rozhodnutie schváli.
Práva a povinnosti tajomníka
23. Tajomník je zástupcom predsedu a ako taký môže v neprítomnosti predsedu platne vykonávať všetky druhy úloh, ktoré mu boli zverené. Jeho najdôležitejšie úlohy sú nasledovné
a) Spravuje knižnicu a archív kasína, priamo dohliada na predmety umiestnené v priestoroch krúžku, ich správne používanie a poriadok
b) pracuje ako zapisovateľ na rokovaniach valného zhromaždenia a schôdzach správneho výboru
c) Zodpovedá za knižnicu a všetok prevzatý mobiliár ktorý mu bol zverený. Tento majetok sa môže vyniesť alebo použiť len s jeho vedomím a súhlasom, s výnimkou kolkárne, s dozorom nad ktorou je poverený samostatný člen správneho výboru.
Práva a povinnosti pokladníka
- Pokladník vedie pravidelné účtovníctvo o všetkých príjmoch a výdavkoch združenia. Členské príspevky a iné nároky kasína je povinné precízne vyberať, v prípade omeškania vyzvať členov ústne alebo písomne na zaplatenie nedoplatkov a prípadne konať v súlade s § 8 tohto štatútu. Okrem toho je pravidelným členom schôdzí správneho výboru, na ktorých zodpovedá za poskytovanie dostatočných informácií a predloženie účtov, ako aj na valnom zhromaždení.
- Menšie a naliehavé výdavky je možné po dohode s tajomníkom uhradiť bez poukážok – v nádeji na následné schválenie výdavkov zo strany správneho výboru alebo predsedom. Spravidla je však predseda povolaný vydávať peňažné poukážky.
Ďalšie ustanovenia:
- Dielo z beletrie je možné zapožičať z knižnice na dva týždne, vedecké dielo najviac na jeden mesiac – bezplatne. Okrem toho treba každý deň zaplatiť do pokladne kasína poplatok z omeškania vo výške 2 grajciarov. Naraz môže byť absenčne vypožičané iba jedno beletristické a jedno vedecké dielo.
- Cudzie osoby môžu byť privádzané do priestorov kasína ako hostia len členmi
- Spoločenstvo členov kasína od každého svojho člena očakáva, že s priestormi a nábytkom kruhu bude zaobchádzať opatrne. Z tohto dôvodu je prísne zakázané vodiť do priestorov kasína domáce zvieratá. Členovia kasína sú povinní nahradiť škodu, ktorú by utrpelo spoločenstvo kasína vo svojej budove hotela alebo na jeho mobiliári. 29. Kasíno môže byť rozpustené na žiadosť dvoch tretín členov. V tomto prípade o rozdelení spoločného majetku rozhoduje valné zhromaždenie, ktoré vyhlasuje rozpustenie kasína.
Tieto stanovy kasína boli prerokované na mimoriadnom valnom zhromaždení konanom 27. mája 1891. Do platnosti vstúpili 1. júna 1891.
Otto Scholz, vlastnou rukou ………………………..
Predseda kasína
Dr. František Ižóf, vlastnou rukou …………………..
Pokladník kasína
Kasíno zamestnancov Oravského komposesorátu bolo centrom spoločenského života vtedajšej smotánky v epoche Rakúsko – Uhorska. Jeho život, podobne ako život celej tejto historickej epochy, ukončila prvá svetová vojna. Vo víre svetového konfliktu zanikla stará podunajská monarchia a jej nástupcami sa stali nové štáty, vrátane Československej republiky, do ktorej vstúpil Oravský Podzámok, rovnako ako celé Slovensko.
Ďalšie dejiny starého panského hotela v Oravskom Podzámku (miesto záveru)
Po prvej svetovej vojne bola vytvorená Československá republika a jej súčasťou bol aj Oravský komposesorát. Nezanikol ani panský hotel. Po prvej svetovej vojne slúžil pôvodnému účelu. Namiesto klubu Casino sídlilo v priestore hotela občianske združenie Matúškova beseda, založené 6. 9. 1921. kultúrnej a osvetovej činnosti sa venovalo až do svojho zániku 11. 5. 1941.[1] čo sa týka hotela samotného, Komplex budov si uchoval svoju podobu v historizujúcom štýle z 90. rokov 19. storočia bez väčších zmien. Oravský komposesorát budovu prenajímal rôznym súkromným podnikateľom, ktorí boli zodpovední za jeho prevádzku. Po druhej svetovej vojne bol hotel znárodnený a naďalej plnil svoju funkciu. Po roku 1945 získal prvý oficiálny názov a bol známy ako Hotel Odboj. V povojnových rokoch mal podobu ako na konci 19. storočia, avšak v rokoch 1964 – 1967 prešiel hotel celkovou rekonštrukciou.[2]
V priestoroch južného krídla vznikla nová terasa, ktorá výrazne zmenila vzhľad hotela. V rokoch 1983 – 1984 sa uskutočnila obnova fasád. Po revolúcii v roku 1989 bol hotel privatizovaný, ale naďalej plnil svoju pôvodnú funkciu a používal nový názov Hotel Oravan. Budova bola prestavaná v modernom štýle a zateplená polystyrénom. V interiéroch boli vykonané rozsiahle úpravy za účelom zlepšenia komfortu hostí. Dramatickou udalosťou v nedávnej histórii hotela bola nehoda z roku 2012, kedy sa zrútil balkón, čo si vynútilo jeho modernú rekonštrukciu. V súčasnosti sa hotel dostal do správy Oravského múzea P. O. Hviezdoslava a čaká ho rekonštrukcia. Potom sa opäť stane svätostánkom kultúry, osvety a poznania, v čom nadviaže na tradície starého Kasína. Ale teraz už v modernom, demokratickom šate.
PhDr. Martin Chmelík
Historik Oravského múzea P. O. Hviezdoslava
Zoznam archívnych prameňov a odbornej literatúry:
CHMELÍK, Martin: Kurucké vojenské ťaženia a Orava. In: Kurucké vojny a ich odkaz v histórii, kultúre a umení. Oravský Podzámok: Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava, 2011: 93 – 113
CHMELÍK, Martin: Oravský Podzámok v rokoch 1918 – 1945. in: ČAJKA, Michal (zost.): Oravský Podzámok. Obec a jej obyvatelia. Oravský Podzámok: Obecný úrad v Oravskom Podzámku, 2015. 235 – 370
LENGYELOVÁ, Tünde: Dejiny Oravského Podzámku do roku 1918. In: ČAJKA, Michal (zost.): Oravský Podzámok. Obec a jej obyvatelia. Oravský Podzámok: Obecný úrad v Oravskom Podzámku, 2015: 133 – 216
MV SR ŠAŽB fond Oravský komposesorát
MV SR ŠAŽB fond Oravská župa I 1380 – 1848
MV SR ŠAŽB fond Oravská župa II 1849 – 1922
MV SR ŠAŽB fond Hlavný právny zástupca Oravského komposesorátu 1857 – 1923
MV SR ŠAŽB fond Lesný úrad Oravského komposesorátu 1722 – 1923
MV SR ŠAŽB Riaditeľstvo Oravského komposesorátu 1923 – 1945
Archív Slovenského pamiatkového úradu v Bratislave
[1] MV SR ŠAŽB fond Oravský komposesorát, inv. Č. 153, n. 1. F 70
[2] CHMELÍK, Martin: Kurucké vojenské ťaženia a Orava. In: Kurucké vojny a ich odkaz v histórii, kultúre a umení. Oravský Podzámok: Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava, 2011: 93 – 113, s. 105
[3] Pamiatkový úrad Slovenskej republiky. S-PUSR-003208/2024
[4] MV SR ŠAŽB fond Lesný úrad Oravského komposesorátu 1723 – 1922, Plány, plán i. č. 1014
[5] LENGYELOVÁ, Tünde: Dejiny Oravského Podzámku do roku 1918. In: ČAJKA, Michal (zost.): Oravský Podzámok. Obec a jej obyvatelia. Oravský Podzámok: Obecný úrad v Oravskom Podzámku, 2015: 133 – 216, s. 211
[6] Komposesor, slovensky spolumajiteľ, bol držiteľom účastín Oravského komposesorátu, po právnej stránke spoločenstva dedičov grófa Juraja Thurzu, založeného v roku 1626.
[7] MV SR ŠAŽB fond Hlavný právny zástupca Oravského komposesorátu 1857 – 1922, Š 44, 113/1891 adm.