Vernisáž výstavy „Naše huby a ich využitie“

Oravský Podzámok, 26.9.2024 – Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava, ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj, pripravilo v pondelok 23. septembra 2024 v priestoroch expozície Florinovho domu v Dolnom Kubíne vernisáž výstavy s názvom „Naše huby a ich využitie“. Pre verejnosť je výstava prístupná od 23. septembra do 8. decembra 2024.

Huby nás obklopujú od dávnych čias, sú nenahraditeľnou súčasťou prírody a ich pôsobenie je často hodnotené podľa toho, aký majú dopad na ľudský život.

Výstava predstavuje širokú škálu jedlých, nejedlých a jedovatých húb z oravskej prírody. Inštalácia upúta návštevníkov vizuálnou stránkou farieb, tvarov a prostredia, ktoré huby vytvárajú a poukazuje aj na rozdiely a podobnosť bežných i zriedkavých druhov húb.  Výstava približuje využívanie húb v minulosti i súčasnosti, prezentované sú liečivé účinky húb z bezprostredného okolia, v ktorom sa ľudia často pohybujú.

Výstava „Naše huby a ich využitie“ je vhodná najmä pre žiakov základných a stredných škôl i širokú verejnosť. Jej obsah sa dá využiť pri vyučovaní biológie, geografie, pri environmentálnej výchove, mimoškolských aktivitách a pod.

Galéria k výstave: