Vernisáž výstavy Stanislava Harangozoa – Farebné reminiscencie

Oravský Podzámok, 14.6.2024 – Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja  otvorilo dňa 13. júna 2024 v Stĺpovej sále Renesančnej budovy v Oravskom Podzámku autorskú výstavu Stanislava Harangozoa pod názvom Farebné reminiscencie.

Kurátor výstavy PhDr. Peter Mikloš v krátkosti predstavil docenta, akademického maliara Stanislava Harangozoa, ktorý si počas svojej aktívnej tvorby vytvoril vzťah k Orave svojou účasťou na  jedenástich sympoziálnych maliarskych pobytoch, ktoré viedli oravskí rodáci a zároveň významní slovenskí výtvarníci Ignác Kolčák a následne Zdeno Horecký. Autor výstavy je  uznávaným tvorcom monumentálno-dekoratívnych diel, maliarom, grafikom, kresliarom a výtvarným pedagógom. Za svoju doterajšiu tvorbu získal viacero ocenení. „Vystavené diela majú v sebe silný pozitívny odkaz. Verím, že tento pocit radostnej eufórie si z výstavy odnesie čo najviac návštevníkov a takýmto spôsobom si spríjemnia chvíle strávené v expozíciách Oravského múzea, povedala riaditeľka Oravského múzea PaedDr. Mária Jagnešáková.

Výstavu si návštevníci budú môcť pozrieť do 30.8.2024.

Docent, akademický maliar Stanislav Harangozó

sa narodil 19. novembra 1946 v Komjaticiach. V rokoch 1967 – 73 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave u profesorov Millyho, Hložníka a Dubaya. Do roku 1990 pedagogicky pôsobil na VŠVU v Bratislave. Od roku 1990 do roku 2020 pôsobil na Katedre výtvarnej výchovy PdF UK v Bratislave. Realizoval rozsiahly súbor monumentálnych maliarskych diel v architektúre. Vystavuje doma i v zahraničí. Individuálne zahraničné výstavy mal napríklad v Ríme, Florencii, Padove, Forli, Lisabone, Mazamete, Bonne, Londýne, Moskve, Varšave, Prahe, Budapešti, Belehrade, Novom Sade, Splite, Opatiji, Záhrebe, Clermont‑Ferrande, Soule, Pekingu, Ostrihome, Bad Homburgu, EXPO 2010 v Šanghaji,Eisenstadte a v Haagu.

Je členom Umeleckej besedy Slovenska, Spoločnosti voľných výtvarných umelcov a Klubu výtvarných umelcov a teoretikov.

Galéria fotografií: